overlay

Kocaeli Organ Bağışı Konusunda Fark Atıyor

03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle,  ilimizde son 5 yıl içerisinde beyin ölümü sonrasında organ bağışında bulunan ailelere teşekkür programı, Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımları ile gerçekleşti.

 • 01 (Medium).jpg
 • 04 (Medium).jpg
 • 05 (Medium).jpg
 • 06 (Medium).jpg
 • 07 (Medium).jpg
 • 08 (Medium).jpg
 • 09 (Medium).jpg
 • 10 (Medium).jpg
 • 11 (Medium).jpg
 • 12 (Medium).jpg
 • 13 (Medium).jpg
 • 14 (Medium).jpg
 • 15 (Medium).jpg
 • 16 (Medium).jpg
 • 17 (Medium).jpg

İzmitte bir otelde düzenlenen programa; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney,   Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, özel ve kamu hastanelerinin başhekimleri ve organ bağışında bulunan aileler katıldı.


Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney

“Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta olup ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybediyor. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu gerçeğimizdir” ifadelerini kullandı.

BU ÇALIŞMALARA HIZ KAZANDIRILMALIDIR

Sözlerini sürdüren Ergüney, “Ülkemizde son on yılda toplamda 27 bin 452 organ nakli yapılmış olup, 20 bin 706 canlıdan nakil, 6 bin 746 kadavradan (beyin  ölümü tespiti sonrası) nakil olarak gerçekleşmiştir. Beyin ölümü tespiti yapılan 14 bin 191 vakanın sadece 4’te 1 oranındaki kısmı organ bağışını kabul etmiştir. 22 bin 358'i böbrek, bin 70'i kalp, 2.144'si karaciğer olmak üzere toplamda 25 bin 834 hasta organ nakli beklemektedir. Organ nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün artması ve son on yılda yapılan organ nakli sayısı 27 bin 452 değerlendirildiğinde, organ doku nakli ve bağışı konusunun ne kadar önemli olduğu ve bu çalışmalara hız kazandırılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

İLİMİZ ADINA CİDDİ KAZANIMLAR SAĞLANDI

Kocaeli’de şimdilik organ nakli gerçekleştiren 2 merkez bulunduğunu ifade eden Ergüney “İlimizde Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi faaliyet göstermekte olup son beş yıl içerisinde 52 adet nakil gerçekleştirilmiştir. 2014 yılından itibaren hastanelerimizde beyin ölümü tespiti sonrasında organ bağışında bulunmayı kabul eden 34 donör organ bağışı bekleyen hastalarımıza umut olmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda ilimizde gönüllü organ bağışı sayısında diğer illere kıyasla açık ara farkla, 2018 yılı Mayıs ayında bin 908, Haziran ayında 815, Temmuz ayında bin 63 il bazında, Eylül bin 33 rakamı ile hem il bazında hem de kurum bazında Türkiye birinciliği elde edilerek ilimiz adına ciddi kazanımlar sağlanmıştır” şeklinde sonlandırdı.

ORGAN BAĞIŞINDA BULUNAN AİLELERİMİZLE BİRARADAYIZ

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle ilimizde yaşayan ve organ bağışında bulunan aileler ile bir arada olmayı arzu ettik. Organ bağışı konusunda insanlarımızın iki noktada tereddütlerinin olduğunu gördüm. Bunlardan biri dini hassasiyetti. Diyanet İşleri Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda yaptığı inceleme sonucu açıklamaları var. Dinende bir mahsurun olmadığı, aksine insanı yaşama kavuşturmanın sağlıklı bir yaşam vermenin önemini vurguladılar. İnsanlarımızın diğer tereddüttü ise kendilerinin tam anlamıyla ölmeden organlarının alınması endişesi idi. Bu konuda da Sağlık Bakanlığımız çok net kararlar ortaya koymuş ve bütün tereddütleri ortadan kaldırmıştır. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların beyin ölümü gerçekleştiğini en az 2 uzman doktorun raporu olduktan sonra süreç başlayacaktır. Bunları bizler toplumda biraz daha anlatabilirsek insanlarımızın kafasındaki soru işaretlerini büyük ölçüde gidermiş oluruz. 


25 BİNİ AŞAN SAYIDA İNSANIMIZ ORGAN BEKLİYOR
Organ bağışı çok önemli. Organ bekleyen ve alacağı organla yaşama tutunmak isteyen çok sayıda insanımız var. 25 bini aşan sayıda insanımız organ bekliyor. Bu insanlarımıza eğer organ verebilirsek yaşama tutunacaklar ve yaşam kaliteleri daha iyi bir noktaya gelmiş olacaktır. Bu  noktada organ bağışında bulunan ailelere teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönem ve süreç. Bu zor süreçte bu kararı vererek organların diğer insanlara ulaşmasını ve onların  yaşama tutunmalarına katkı vermeleri çok önemli bu nedenle teşekkür ediyorum. Sizlere minnettarız. Kocaeli’de organ nakli gerçekleştirilebilmektedir. Son 5 yıl içerisinde Kocaeli’de 52 organ nakli gerçekleştirdik. Bu süre. Önümüzdeki dönemde hızla devam edecektir. 2014 yılından itibaren ilimizde 34 aile organ bağışında bulundu. Organ bağışı yapma noktasında Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız belirli bir duyarlılık gösterdi.  İnsanlarımızın tek başına ben organlarımı bağışlıyorum demesi yeterli değil. Ölüm durumu olduğunda ailesinin onayı alınıyor ve bu onayla işlemlere devam ediliyor. Toplumumuzda bu konuda kimsenin kafasında bir soru işareti olmasın. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda devletin koyduğu kurallar büyük bir hassasiyet içerisinde uygulanıyor. Valiliğimiz koordinasyonunda yürüttüğümüz bir Kadın Sağlığı Eğitimi projemiz var. Bu proje ile özellikle kadınlarımızın meme kanseri konusunda daha bilinçli hale gelmesi, kendi kendini muayene edebilme noktasında belirli bir bilinç düzeyine erişmelerini arzu ettik. 15-69 yaş gurubunda Kocaeli genelinde 671 in hedef kitlemiz var. Yaklaşık 1 yıl içerisinde önemli çalışmalar ortaya koyduk. Sadece meme kanseri konusunda kadınlarımızı bilgilendirmek değil, obeziteden, kadına yönelik şiddette nereye başvuracaklarına kadar bu eğitim çalışmamız kapsamına aldık. Bu eğitim projesini uygulamaya başladığımızda organ bağışı konusunu da bu projeye dahil ettik. Son bir yıl içerisinde ulaştığımız kadın sayısı 188 bin 912’dir. Organ bağışında bulunan bütün ailelere teşekkür ediyorum” diyen Sayın Valimiz, organ bağışında bulunan ailelere sağlıklı ve uzun ömür temennisinde bulundu.


Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ilimizde organ bağışında bulunan ailelere teşekkür belgelerini vererek, onlarla günün anısına fotoğraf çektirdi.