overlay

Kandıra’da Farkındalık Festivali


Kandıra İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 29-30 Nisan tarihleri arasında ‘’Farkındayım ya sen?’’ sloganıyla düzenlenen farkındalık festivalinde vatandaşları bilgilendirici, eğitici ve eğlenceli birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

  • IMG_5932.JPG
  • IMG_5919.JPG
  • IMG_5946.JPG
  • IMG_5920.JPG
  • IMG_5924.JPG
  • IMG_5913.JPG


Sağlık sokağı, kadın sağlığı eğitim sunumu, tiyatro gösterisi, halk oyunları gösterisi, resim sergisi ve resim yarışması, doğa yürüyüşü, müzik dinletisi, kısa filim gösterisi, konser, jimnastik kulübü gösterisi ve dilek fenerlerinin uçurulması gibi birbirinden eğlenceli aktivitelerin yer aldığı festivalin bu seneki ana teması; kanser konusunda farkındalık oluşturarak vatandaşların daha bilinçli ve sağlıklı bireyler olmasını sağlamak.

Kandıra İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 29-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen farkındalık festivali tüm hızıyla devam ediyor.

İlk gün yapılan resim sergisi yarışması, tiyatro gösterisi ve yürüyüş gibi aktivitelerin ardından bugün KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ın konuşmacı olduğu Bir Bilene Danışalım isimli söyleşi gerçekleştirildi.

Kamu kurumları, Sivil toplum kuruluşları ve Kandıra Belediyesi destekleriyle düzenlenen festivalde kahvaltı programına Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr.  Şenol Ergüney, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Faruk Demirhan, Başkan Yardımcıları, İlçe Sağlık Müdürleri, Muhtarlar ve sağlık çalışanları katılım sağladı.

UTKAN “40 YAŞ ÜZERİ SAĞLIKLI BİREYLER KETEM ÜNİTELERİNE MUTLAKA GİDİN”

Kanser hakkında dinleyicilere önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Zafer Utkan “Sağlıklı ve dengeli beslenin, düzenli spor  ve egzersiz yapın, güneşten korunun, zararın neresinden dönerseniz kardır sigarayı bırakın, alkol almayın” diyerek 40 yaş üzerinde sağlıklı bireyleri KETEM’e taramalar için  davet etti.

ERGÜNEY “TARAMALARI İHMAL ETMEYİN”

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ise gerçekleştirdiği konuşmasında “Kanser bütün dünyada artan bir sorun durumunda. Bizler vatandaşlarımıza hizmet etmek için her zaman hazırız. Toplumda sık görülen 3 kanser türünün (meme kanseri, rahim ağzı kanseri, kalınbağırsak kanseri) taramaları, Ulusal Tarama Standartlarına uygun şekilde, KETEM’ lerde ücretsiz olarak yapılıyor. Bu şekilde yaptıracağınız çok basit tetkikler ile hastalığa karşı önlem alabilirsiniz” diyerek muhtarları ve idari amirleri kanser taramaları konusunda farkındalık oluşturmaya davet etti.