overlay

Darıca Farabi EAH GETAT Eğitim Merkezi Ön İncelemesi Gerçekleşti

“Geleneksel  ve Tamamlayıcı Tıp”  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

  • IMG_8567.JPG
  • IMG_8565.JPG
  • IMG_8575.JPG
  • IMG_8580.JPG
  • IMG_8571.JPG
  • IMG_8559.JPG

İlimizde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatı onaylanan 17 adet Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesi bulunmaktadır. Bunlardan 4 tanesi kamu hastane bünyesinde 13 tanesi Özel Hastane ve muayenehane olarak hizmet vermektedir.

07.08.2017 tarihinde Darıca Farabi Devlet Hastanesi olarak faaliyet izin belgesi düzenlenerek faaliyete başlayan GETAT Ünitesi hastanenin Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması ile birlikte 13.12.2018 tarihinde Bakanlığımızın da onayı ile GETAT Uygulama Merkezi olmuştur.

Akupunktur, fitoterapi, hipnoz, kupa, proloterapi, sülük, ozon, mezoterapi uygulamalarının yapıldığı GETAT uygulama Merkezimizde sertifikalı eğitim programı ve eğitim merkezi kurulması amacıyla 29.03.2019 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Dairesi Başkanlığına başvuru yapılmıştır.

12 Temmuz 2019 tarihinde Bakanlığımız Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Dairesi Başkanı Dr.M.Zafer KALAYCI ve Uzm.Yrd.Cihan SAĞLAM  tarafından merkezin yerinde değerlendirmesi gerçekleştirildi.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı onaylı, Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı 9, özel ve vakıf üniversiteleri ile birlikte toplamda 21 GETAT Eğitim merkezi bulunmaktadır.