overlay

Organ/Doku Nakli Ve Bağışı

ORGAN/DOKU NAKLİ VE BAĞIŞI
Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmakta olup ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybetmektedir. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu gerçeğimizdir.
 
2020 yılı itibariyle ülkemizde 22.869’u böbrek, 1.153’ü kalp, 2.224’ü karaciğer olmak üzere toplamda 28.272 hasta organ nakli beklemektedir.
 
Organ nakli bekleyen hasta sayısının (28.272) her geçen gün artması ve son on yılda yapılan organ nakli sayısı (43.496) değerlendirildiğinde, organ / doku nakli ve bağışı konusunun ne kadar önemli olduğu ve bu çalışmalara hız kazandırılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
 
Beyin ölümü tespiti yapılan 20.931 vakanın sadece 1/4 oranındaki kısmı (4828) organ bağışını kabul etmiştir. Bu nedenle her yıl yaş ortalamasının da düşük olduğu 6-7 bin kişi organ nakli beklerken yaşamlarını kaybediyor.
 
Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla Müdürlüğümüz tarafından belirlenen hedefler doğrultusunda İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Kamu Hastaneleri organ bağışı birimleri, il genelinde okul ve yurtlarda, alışveriş merkezlerinde, kent meydanlarında, sanayi bölgelerinde, kamu ve özel kurumlarda, görsel ve yazılı basın kullanılarak bilgilendirme ve bağış stantlarının açılması gibi etkinlikler düzenlemekte ve organ bağışı ile ilgili farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.
 
HerBagis.png