overlay

Kanser Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?


"KANSER ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR."

1- KANSER NEDİR? BELİRTİLERİ VE KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

KANSERİN TANIMI VE ÖNEMİ:

Kanser, vücuttaki bir hücre grubunun aşırı ve kontrolsüz olarak bölünüp çoğalması sonucu meydana gelen kötü urlara denir. Vücuttaki her doku ve organın hücrelerinden kanser oluşabilmektedir. Kanserli hücrelerin köken aldığı organ ve hücre tipine göre hastalık adlandırılır. (Örn; akciğer kanseri, mide kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri...vs.) Kanser, modern tıptaki gelişmelere rağmen, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almasından dolayı günümüzün önemli bir toplum sağlığı sorunudur.

KANSERİN BELİRTİLERİ: 
Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez.
Genel olarak şu belirtilere dikkat etmek gerekir:
1.Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler
2.Uzun süren iyileşmeyen yaralar
3.Beklenmeyen kanama ve akıntılar
4.Meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler
5.Yutma güçlüğü veya hazımsızlık
6.Nedeni bilinmeyen kilo kaybı
7.Siğil ve benlerde belirgin değişiklik
8.Uzun süren ses kısıklığı ve öksürük
Bu bulgular her zaman kanser demek değildir. Ancak nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanısı ve tedavisi mümkün olan bir hastalık grubudur.


"KORKMA, FARKINDA OL, GEÇ KALMA"

KANSERİN NEDENLERİ:

Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlar:
1.Değiştirilemeyen Faktörler; 
Yaş, 
Cinsiyet,
Aile öyküsüdür.

2.Değiştirilebilen Faktörler;
Sigara ve alkol kullanımı,
Radyasyona maruz kalma,
Bazı virüsler,
Kötü beslenme alışkanlığı,
Gıdalardaki katkı maddeleri,
Uzun süre güneş ışığına maruz kalma,
Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.),
Hava kirliliği,

Bu risk faktörlerinden biri veya daha fazlasına maruz kalmak bu kişide kesin kanser gelişeceğini göstermez, ama kansere yakalanma ihtimalini arttırır. Bazı insanlar birçok risk faktörü bulundurmasına rağmen yaşamı boyunca hiç kansere yakalanmazken, kanser tanısı konulan bazı hastalarda ise hiçbir risk faktörüne rastlanmayabilir.

"TARAMA BİR SAATİNİZİ, KANSER HAYATINIZI ALIR."

KANSERDEN KORUNMA:
Birincil Korunma; Kanser yapıcı maddelerden korunma; Kanser yapıcı maddelerden uzak durarak önemli ölçüde kanserden korunabiliriz.
İkincil Korunma; Erken teşhis; Taramalar ve erken teşhis ile kanser önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hal almaktadır. Erken teşhis tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, tedavi giderlerini azaltır, doku ve organ kaybını önler, sakatlık bırakmaz. Hayat kurtarır! Ülkemizde kanserden korunmada ikincil yöntem olan erken teşhis amacıyla Dünya Sağlık Örgütünün önerileri doğrultusunda, sık görülen 3 kanser türünün (meme kanseri, rahimağzı kanseri, kalınbağırdak kanseri) taraması yapılmaktadır.