overlay

Bilmek İstedikleriniz

"BAZEN, BİR GÜN ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRİR."

5- BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Soru: Kanser taramaları için nereye başvurmam gerekir?

Cevap: Kanser taramaları Aile Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesindeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) tarafından yürütülür.

Soru: Kanser taramaları ücretli midir?

Cevap: Kanser taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Soru:Kanser taramaları sonuçlarının pozitif veya şüpheli olması kesin kanser hastalığı olduğunu mu gösterir?

Cevap: Hayır. Kanser tarama sonucunun pozitif veya şüpheli çıkması kesin kanser hastalığı tanısı değildir. Ancak ilgili kişiler ileri tetkik ve teşhis için üst basamak sağlık kuruluşlarımıza (hastanelerimize) yönlendirilmektedir.

Soru: Mamografi zararlı bir işlem midir? Mamografi çekilirken acı hissedilir mi?

Cevap:Mamografi incelemesinde verilen X ışını dozları oldukça düşüktür. Özellikle yeni nesil dijital mamografi cihazlarında radyasyon miktarı daha da düşük olmaktadır. Mamografinin kansere yol açtığına dair kesinleşmiş bir veri yoktur. Mamografi çekiminden, alınacak radyasyon dozu nedeniyle kaçınmak meme sağlığını tehlikeye atacak bir yaklaşım olabilmektedir.

Mamografi çekilirken en önemli nokta memelerin yeterince sıkıştırılması ve yassılaştırılmasıdır. Memelerin sıkıştırılması işlemi kişiden kişiye değişmekle birlikte bir miktar rahatsızlık yaratabilmekte ancak çekim süresi çok kısa olduğundan önemli bir sorun teşkil etmemektedir. Mamografi çekiminde duyulan rahatsızlığın azaltılması için memelerin en az hassas olduğu dönem seçilmelidir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin en az hassas olduğu ve yine memelerdeki şişliğin de en az olduğu dönemdir. Çekim için bu dönemin seçilmesi daha uygundur.