Kocaeli Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Hekimi Uzm.Dr. Uğurcan Tanülkü, 7 Mayıs Dünya Astım Günü Hakkında Önemli Bilgilendirmelerde Bulundu.
07 Mayıs 2024

Göğüs Hastalıkları Hekimi Uzm.Dr. Uğurcan TanülküUzm.Dr. Uğurcan Tanülkü

Dr. Tanülkü “Astım hava yollarının çeşitli uyaranlar ve allerjenlere aşırı tepki vermesi sonucu oluşan, semptomları ve ağırlığı zamanla değişkenlik gösteren, nefes darlığı, hırıltı ve öksürüğün görüldüğü kronik bir hastalıktır. Sıklıkla çocukluk çağı başlangıçlı olmakla beraber yaşamın her evresinde görülebilir. İnatçı ve tekrarlayan öksürüklerde, enfeksiyon dönemleri dışında gelişen göğüste hırıltı, hışıltı olması durumunda akla gelmesi gereken bir hastalık olup özellikle bahar aylarında polen allerjilerinin de eşlik etmesi ile daha fazla göz önünde olmaktadır. “dedi.

Açıklamalarına devam eden Dr. Tanülkü “Astımdan korunmak için özellikle çocukluk çağlarından itibaren sigara dumanına maruziyetin azaltılması, irritan havayolu kimyasallarından uzak durulması önemlidir. Astım tanısı almış hastalarda doğru hekim-hasta ilişkisi ve ilaçların düzenli ve doğru şekilde kullanımı ile semptomlar kontrol altına alınarak normal yaşantıya devam edilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi öncelikle astımın farkında olmak tedavi için ilk basamaktır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.