Kocaeli COVİD - 19 Psikososyal Destek Birimleri
07 Nisan 2020

Sevgili Vatandaşlarımız

  • Psikolojik Danışma Hattı 2.jpg
  • Psikolojik Danışma Hattı Hastaneler.jpg

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın ülkemizde tüm şehirlerde görüldü. Biz ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de bu süreci en az zararla geçirmek için çalışıyoruz. Bundan emin olabilirsiniz. Öncelikle “evde kal” “hayat eve sığar” sözlerimize itibar edip evde kendinizi izole ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bu salgın ile mücadelede sağlık hizmetlerine çok önemli görevler düşmektedir. Evde kaldığınız sürede elbette kendiniz, çocuklarınız, anne babalarınız ve yakınlarınız için kaygı, korku, çaresizlik hissi gibi olumsuz duygu ve düşüncelere kapılabilirsiniz. Unutmayınız bu hissettikleriniz olağanüstü bir durumda hissedilen normal tepkilerdir.
İl Sağlık Müdürlüğümüz olarak evde kalan vatandaşlarımız, hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında görevleri başında olan tüm sağlık çalışanlarımız, hastanede tedavi altında olan COVİD-19 tanılı veya şüpheli hastalar ve hasta yakınları için psikososyal destek hizmetlerine başlamış bulunuyoruz. Sağlıklı hayat merkezlerinde alanlarında uzman psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimciler 9:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz psikososyal destek hizmetleriyle siz evde kalan vatandaşlarımızın ve sevdiklerinizin yanındadır.
Aynı zamanda tüm hastanelerimize psikososyal destek birimleri kurulmuştur. Psikolog, Sosyal Çalışmacı ve Çocuk Gelişimciden oluşan ekiplerimiz başta hastanelerimizde yoğun bir şekilde çalışan sağlık çalışanlarımızın, Covid-19 tanı ve şüpheli hasta ve hasta yakınlarının her türlü ruhsal, sosyal ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik destek vermektedir. Unutmamalıyız ki bu günleri birlik ve beraberlik içinde atlatacağız.
Son olarak hayat eve sığar, Evde Kal Kocaeli!