Ambulans Yönetmeliği gereği ambulansımızda bulunması gereken bazı ilaçları ecza depolarından temin edemiyoruz. Ne yapmalıyız?
29 Ocak 2024

 1. Ambulanslara ecza depolarından ilaç temin edilebilmesi için, ambulansı bünyesinde bulunduran özel ve kamu tüm kurum ve kuruluşların mevzuata uygun olarak ilaçla ilgili işlem yapma yetkisine sahip olduğunu ve lokasyonunu gösterir Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sistemi tarafınan görülebilen GLN koduna sahip olmaları gerekmektedir. GLN kodu bulunan ve bu kodu Sağlık Bakanlığı İlaç Takip Sisteminde aktif olan kuruluşlar ayrıca bir işleme gerek duymadan doğrudan ecza depolarından ilaç temin edebilmektedir.
  GLN kodu bulunmadığı için ambulansa ilaç temin edemeyen kuruluşlar aşağıdaki işlem basamaklarını takip etmeleri gerekmektedir.
  Kamu kurum/kuruluşları:
  1. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı/Eczacılık Birimine müracaat edilerek GLN kodu alınmalıdır.
  2. GLN kodu İlaç Takip Sistemine aktive etmeleri gerekmektedir. GLN kodu aktive olduktan sonra Ecza depolarından direkt ilaç alımı yapılabilecektir.
  Özel Ambulans servisleri ve tüm ambulans işleten özel kuruluşlar:
  1. TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’nin resmi internet sayfasında https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/AnaSayfa.php adresi üzerinden üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.
  2. Burada GLN kodu oluşturduktan sonra İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı/Eczacılık Birimine müracaat edilerek İTS (İlaç Takip Sistemine) kayıt sisteminde GLN numarasının aktive ettirilir.
  3. GLN kodu aktive olduktan sonra Ecza depolarından direkt ilaç alımı yapılabilir.