Covıd-19 İletişim Merkezi 7/24 Hizmet Veriyor
28 Aralık 2020

Kocaeli’de koronavirüs hastası ve temaslı kişilere yönelik olarak İzmit ve Gebze ilçelerinde kurulan iletişim merkezinde 10’u hekim olmak üzere toplam 85 sağlık çalışanı özveriyle görev yapıyor. Türkiye’de sadece belirli illerde bulunan ve ilimizde Eylül ayından itibaren gece gündüz 7/24 hizmet veren iletişim ve çağrı merkezine 0262 550 50 85 ve 86 numaralı telefon numaraları üzerinden ulaşılabiliyor.

  • Pehlevan Covid İletişim ve Çağrı Merkezinde.jpg
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 134545190_4097999270213462_4699435154531901829_o.jpg
  • 133433953_4097999290213460_117926129827125615_o.jpg

PEHLEVAN’DAN DEĞERLENDİRME

Geçtiğimiz günlerde Covid İletişim Merkezini ziyaret eden Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, merkezde yapılan çalışmaları ve genel işleyişi yerinde kontrol ederek bir takım değerlendirmelerde bulundu.  Çağrı merkezi operatörleri ile vatandaşların diyaloglarını yakından inceleme fırsatı da bulan Pehlevan, önemli gördüğü konularda ise yetkililere çeşitli notlar aldırdı. Değerlendirmelerde Pehlevan’a Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mürsel Durmaz ve Çağrı Merkezi Koordinatörü Dr. Nurullah Ege eşlik etti.

ZİYARET SONRASI BİLGİLENDİRME

Ziyaret sonrası,  merkezde sunulan hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Pehlevan, Covid-19 iletişim ve çağrı merkezinde pozitif ve temaslı kişilere yönelik bilgilendirme, rapor yazımı, ilaç tedariği, hastane ve eve ulaşımlarının sağlanması, koronavirüs testi yapılması, sınav ve il dışı izni, adres değiştirme,  evde sağlık hizmeti ve sosyal destek gibi konularda çeşitli hizmetler verildiğini aktardı. 

24 GÜNDE 36 BİN ÇAĞRI

Aralık ayı itibariyle her iki çağrı merkezinde toplam 35 bin 281 çağrıya cevap verildiğini söyleyen Pehlevan “Operatörlerimiz,  çağrı karşılamanın yanında ayrıca evde ve izolasyonda olan koronavirüs hastaları ve temaslı kişileri arayıp sağlık durumları, ilaç kullanım durumu veya başka şikâyetlerinin olup olmadığını da sorgulayarak izlem takibi yapıyorlar. Yapılan aramalarda vatandaşlarımız tarafından en fazla koronavirüs ve izolasyon süreci ile ilgili bilgi, istirahat raporu, PCR testi,  muayene için hastaneye transfer, evde sağlık hizmeti ve kendi araçları ile hastaneye gitme izni talep edilmekte. 

ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER

İzolasyon süresinde kendi aracı ile hastaneye gitmek isteyenlere çağrı merkezindeki hekimlerimiz tarafından uygun görüldüğünde en fazla 2 saatlik olmak üzere TC kimlik numarası ve araç plakası alınarak gönderilen SMS ile izin veriliyor. Kendi aracı olmayan ama hastaneye gitmesi gereken hastalar için ise İlçe Sağlık Müdürlükleri ile iletişime geçilerek transfer hizmeti sağlanmaktadır.

Çağrı merkezine başvuran koronavirüs test talebi ve ilaç bekleyen hastalarımız için yine İlçe Sağlık Müdürlükleri ile irtibata geçilerek hastanın talebi yerine getirilmektedir. Rapor talebi için başvuran hastalarımıza çağrı merkezimizdeki hekimler tarafından istirahat raporları izolasyon süreci kontrol edildikten sonra düzenlenmektedir.

İzolasyon süresince diş hastalıkları şikayetinden dolayı çağrı merkezini arayan hastalarımızın bilgilerini ilimizde bulunan Ağız Diş Sağlığı Merkezlerindeki hekimlerimize hasta ile iletişime geçmeleri için aktarılmaktadır. Ağız Diş Sağlığı Merkezlerine gitmesi gereken hastalarımızın da yine İlçe Sağlık Müdürlükleri aracılığı ile transferi sağlanıyor. Evde sağlık hizmeti almak isteyenler evde sağlık birimine, acil olduğu düşünülen hastalar 112 Komuta Kontrol Merkezine iletilmektedir. Ayrıca çağrı merkezini arayan hastalarımızın talebine göre Valilik, Kaymakamlıklar, Büyükşehir Belediyesi, 153 Vefa Destek Hattı ile çağrı merkezimizce bağlantıya geçilerek destek olunmaktadır.  

“LÜTFEN GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYELİM”

Sonuç olarak çağrı merkezimiz sadece çağrı karşılamak değil gelen çağrılardaki taleplerin ilgili olduğu kurumlar ile bağlantıya geçip işleri kolaylaştırmak ve hastalarımıza en güzel hizmetleri vermek için çaba harcamaktadır. Çağrı merkezlerimiz sadece Covid pozitif ve temaslı olan kişilere hizmet vermektedir. Bu önemli hizmetin aksamaması için Covid pozitif ve temaslı olmayan vatandaşlarımızdan çağrı merkezini gereksiz yere meşgul etmemelerini rica ediyoruz” dedi.