İzmit’te Sigara Bırakma Polikliniği Hizmeti Devam Ediyor
26 Mayıs 2023

İzmit’te Sigara Bırakma Polikliniği Hizmeti Devam Ediyor
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olan tütün ürünleri, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütün kullanımı, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak kabul edilmekte olup insan yaşamının bütün evrelerinde ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır.
Ülkemizde tütün ürünü kullanan bireyler bırakmaları için teşvik edilmekte ve bırakmak isteyenlere ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla destek sağlanmaktadır. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, sigara bırakmak isteyen bireyleri teşvik ederek bırakma girişiminde bulunmaları için motive etmek, bırakma kararı almış bireylere bu süreçte rehberlik etmek, bırakma sürecinde ortaya çıkan nikotin yoksunluk belirtileri ile baş etmeye yönelik davranış değişiklikleri hakkında danışmanlık vermek, sigara bırakma hizmeti sunan sağlık profesyonelleri ile birimleri hakkında bilgi sunarak gerekirse bu birimlerden randevu almak gibi hizmetler sunmaktadır.
Sigara Bırakma Polikliniği, İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı İzmit Akçakocabey Sağlıklı Hayat Merkezi bünyesinde Dr. Ferit YILDIZ tarafından hafta içi tam gün hizmet vermektedir. Hafta içi sabah ilk başvuran hastalar muayene edilmekte öğleden sonra ise takipli hastaların kontrolleri yapılmaktadır.
Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastalara Hemşire Nagehan ANLAR ve Ebe Fatma AKPINAR tarafından rutin olarak tansiyon ölçümü, EKG ölçümü, kan tahlili ve akciğer röntgeni çekilmektedir. Yapılan tahliller neticesinde ve hasta ile kurulan iletişim doğrultusunda Dr. Ferit YILDIZ tarafından tedavi yolu belirlenmektedir.
Sigara Bırakma Polikliniğimizden destek almak isteyen vatandaşlarımıza; ALO 171 Hattından, 0262 321 1803 sabit telefon numarasından veya polikliniğimizden yüz yüze görüşerek randevu verilmektedir.
Sigara Bırakma Polikliniği adresi; Mehmet Ali Paşa Mah. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:42 İzmit /KOCAELİ
Sigara bırakma poliklinikleri vasıtasıyla tedavide kullanılan ilaçların ücretsiz olarak sunulmasına devam edilmektedir.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • 5.jpeg
  • 6.jpeg
  • 7.jpeg