8 Kasım Dünya Radyoloji Günü
08 Kasım 2023


  • Image2.jpg

Kocaeli Şehir Hastanesi Radyoloji Hekimi Uzm. Dr. Meliha Gülden Genç, 8 Kasım Dünya Radyoloji günü hakkında açıklamalarda bulundu.
Röntgen X ışınının 8 Kasım 1895’te Alman Fizikçi Wilhelm Conrad Roentgen tarafından keşfedilip insanlığın hizmetine sunulduğunu belirten Dr. Genç, radyolojinin hastalıkların tanı ve tedavisindeki yeri ve önemine değindi.
RADYOLOJİ NEDİR?
Radyolojiyi ışın bilimi olarak tanımlayan Genç “Radyoloji ayrıca X ışınları ve diğer görüntüleme teknikleri kullanılarak tanı ve tedaviye gidilmesidir. Biz X ışınını Röntgen, Mamografi ve tomografi de kullanırken, ses dalgalarını ultrasonda, manyetik alanda ve MR’da kullanıyoruz. Klinisyen hekim arkadaşlarımızın hastalıkları ve tanı tedavisine yardımcı olurken, hastaların takibinde yol gösterici olmaktayız. Ayrıca girişimsel radyoloji ile farklı tedavi seçenekleri sunabilmekteyiz. Son yıllarda bilimsel çalışmaların çok artması ve teknolojinin ilerlemesi sağlıklı yaşam kalitesini çok arttırdı. Ama yine de tanı ve tedavide radyolojik yöntemler yapay zekanın bile gündeme gelmesine rağmen hekim gözetiminde yapılmalıdır. Tekrar tüm radyoloji çalışanlarının gününü kutlar, sağlıklı günler dilerim” dedi.