Kocaeli’de Sağlık Turizmi Konusunda Önemli Çalışmalar Gerçekleştiriliyor
16 Şubat 2024


  • d
  • d

Kocaeli’de Sağlık Turizmi Konusunda Önemli Çalışmalar Gerçekleştiriliyor

Türkiye coğrafi konumu ve kaliteli sağlık hizmet sunumu nedeniyle son yıllarda sağlık turizmi potansiyeli konusunda Dünya’da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Kocaeli, Türkiye'nin sağlık turizmi alanında öne çıkan bir ili olup, kaliteli sağlık hizmetleri, uzman hekimler ve sağlık kadroları, kamu, üniversite ve özel hastanelerle sağlık turizmini desteklemektedir.

Kocaeli’de 59 Sağlık Kuruluşu sağlık turizmi yapmak üzere yetkilendirilmiş bulunmakta. Kocaeli Şehir Hastanesi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonrası uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi almaya hak kazandı. Bu kapsamda bugün hastane başhekimlik odasında belge takdim töreni düzenlendi.  Kocaeli İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Yüksel Pehlevan tarafından Hastane Başhekimi Doç. Dr. Bahri Elmas’a uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi takdim edildi.

Törende konuşan İl Sağlık Müdürümüz Yüksel Pehlevan “Kocaeli gelişmiş altyapısının yanısıra doğal güzellikleri açısından ulaşım avantajları nedeniyle sağlık turizmi potansiyeli yüksek olan bir il olup bu konuda Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası ve diğer paydaş kurumlarla çalışmalar yürütülmektedir. İlimizde sağlık turizmi yetki belgesi alan son tesislerden biri olan Kocaeli Şehir Hastanesi de çalışmalarına başlamış oldu. Belgenin ilimiz ve ülkemiz adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kocaeli’de 2023 yılında 106 bin hasta sağlık turizmi hizmeti aldı. Bu sayının önümüzdeki yıllarda çok daha fazla artması bekleniyor.