Derince’de Kornea Nakline Başlandı
02 Mart 2021

"Derince’de Kornea Nakline Başlandı"
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kornea nakli dönemi başladı. Hastanede görevli Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Sevim Ayça Seyyar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bu özellikli operasyon ile görme sıkıntısı yaşayan birçok hasta Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ışığa kavuşacak, şifa bulacak.

Kocaeli’de daha önce sadece KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde gerçekleştirilen kornea nakli, artık Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de uygulanmaya başladı. Yaklaşık 30 yıldır çeşitli görme problemleri yaşayan, son 3 yıldır ise şikayetleri iyice artan 58 yaşındaki Yıldız Bektaş isimli hasta, hastanede görevli göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Sevim Ayça Seyyar ve ekibi tarafından uygulanan kornea nakli ile sağlığına kavuştu. Başarılı nakil sonrası ziyaret gerçekleştirdiği Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, Kocaeli’de pandemi ile mücadele çalışmalarının yanısıra nitelikli sağlık hizmetlerinin de aralıksız olarak sürdürüldüğünün altını çizdi.

KAMU HASTANELERİNDE BİR İLK
Derince’de gerçekleştirilen operasyonun Kocaeli’deki Kamu Hastaneleri açısından bir ilk olduğunu belirten Pehlevan şunları kaydetti: “Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi bugün özellikli hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek ilimiz için bir ilke imza attı ve kornea naklini gerçekleştiren merkezlerden biri oldu. Başarılı ameliyatı gerçekleştiren Dr. Ayça Seyyar hanıma gayretli ve özverili çalışmalarından dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Yine hastamız Yıldız Bektaş hanımefendiye de geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum. İnşallah bundan sonra dünyayı çok daha güzel şekilde görecek. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve bünyesine bağlı kuruluşlar olarak bir yandan pandemi ile mücadeleyi sürdürürken diğer yandan vatandaşlarımıza nitelikli sağlık hizmeti sunmanın gayreti içerisindeyiz. Bu önemli hizmetlerin sunulduğu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bundan sonra da böylesine önemli hizmetlerin artarak sürdürüleceğini biliyoruz. Bizlerde İl Sağlık Müdürlüğü olarak devamlı yanlarındayız ve kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız.

ORGAN BAĞIŞINA DAVET

Organ nakli konusunun ve kornea bağışının ne kadar önemli olduğunu bugün birkez daha görmüş olduk. Bütün herkesi organ bağışı konusunda hassas olmaya davet ediyorum. Bağışladığımız her organ bir candır.” diye konuşarak tüm vatandaşları organ bağışında bulunmaya davet etti.

KORNEA NAKLİ NEDİR?

Gözün saydam tabakasını oluşturan kornea viral veya bakteriyel bazı enfeksiyonlar sonucu, ailesel korneal  dejeneratif hastalıklar, katarakt operasyonu sonrası oluşmuş komplikasyonlar, göz travmaları sonucu saydam özelliğini yitirebilir. Hastalarda görme azlığı korneada dışardanda görülen renk değişikliği ve ağrı oluşumuna neden olur.

Kornea nakli operasyonu hastaların görme düzeylerini artırmaktadır. 

Görseller
  • IMG_6400.JPG
  • IMG_6382.JPG
  • 1.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg