Evde Sağlık Ekipleri Hastaların Dert ve Umutlarını Paylaşıyor
06 Mayıs 2021

Yatağa bağımlı veya yürüyemeyen engelli hastaların tıbbi takip ve tedavileri, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü evde sağlık hizmetleri ekipleri tarafından evlerinde gerçekleştiriyor.

  • evde sağlık hastası.jpg
  • evde sağlık hasta.jpg
  • evde sağlık 2.jpg
  • evde aşılama.jpg
  • dcc661b6-b7e0-4ea3-bb3f-7fdefb7f8c8e.jpg
  • c3647cc4-67c6-42a9-b6d1-0ec99556c1be.jpg
  • acc2946b-8e33-402f-8fe3-4b6aff61672d.jpg
  • 9661720d-6835-4209-a980-401acda7cd61.jpg

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü evde sağlık hizmetleri ekipleri, yaşlılık veya kronik hastalıklar nedeniyle evlerinden çıkamayan ve sağlık merkezlerine gidemeyen hastaların evlerine giderek aşılama, muayene, tahlil gibi birçok hizmetten yararlanmalarını sağlıyorlar. Bu önemli hizmetten yatağa bağımlı-yarı bağımlı hastalar, palyatif bakım hastaları, ileri derecedeki kas hastaları, Alzheimer, Demans, Parkinson tanılı hastalar, kanser hastaları, (tıbbi) operasyon sonrası hekimi tarafından evde (tıbbi) takibi uygun görülen hastalar yararlanabiliyorlar.
BİRÇOK HİZMET EVLERİNDE UYGULANIYOR
Evde Sağlık Hizmetlerinin önemine değinen Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan “Özellikle Covid-19 pandemisi nedeniyle yüksek risk altında bulunan bu hastalarımıza; koronavirüs aşılaması (Sinovac) başta olmak üzere muayene, kan alımı- tahlil hizmetleri, enjeksiyon, pansuman, serum, sonda uygulamaları, kan şekeri - tansiyon ölçüm ve takibi gibi birçok hizmet evde sağlık ekiplerimiz tarafından titizlikle uygulanıyor. Ayrıca ihtiyacı olan hastalarımızın ilaç, hasta alt bezi, havalı yatak, hasta yatağı gibi ihtiyaçları da ekiplerimiz tarafından gideriliyor. Diş sağlığı merkezlerine gidemeyecek durumda olanlara pandemi koşulları çerçevesinde ağız ve diş sağlığı hizmetleri de diş hekimleri tarafından evlerinde gerçekleştirilmekte” dedi.
444 38 33 NOLU HATTAN BAŞVURULUYOR
Evde sağlık hizmetinden yararlanmak isteyen yaşlı, yatalak ve kronik hastaların ya da yakınlarının 444 38 33 numaralı telefonu aramaları gerektiğini belirten İl Sağlık Müdürü Pehlevan “ Bu hat üzerinden hastalarımız öncelikle Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon merkezine kayıt ediliyorlar. Merkezi koordinatörlükçe Evde Sağlık Hizmetleri Yönetim Sistemi (ESYS) üzerinden İl koordinatörlüğüne yönlendirilen hasta maksimum 15 dakika içerisinde il koordinatörlüğünce telefon ile aranmakta ve ikamet ile talebi doğrultusunda 24 saat içerisinde evde sağlık hizmeti birim çalışanlarınca ziyaret edilerek tedavisi uygulanmaktadır” diye konuştu.
4 AYDA 15 BİN EVDE SAĞLIK HASTASINA 30 BİN ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kocaeli’de toplamda 27 ekipten oluşan 107 personelin evde sağlık hizmetlerinde özveriyle görev yaptığını belirten Pehlevan “2021 yılında 5 uzman hekim, 15 pratisyen hekim, 6 diş hekimi ve 81 sağlık personeliyle (hemşire, ebe, sağlık memuru, diş teknikeri, şoför, hizmetli) şuana kadar toplam 30 bin 84 hastaya evde sağlık hizmeti sunduk. 2020 yılı içinde ilimizde 42.216 hasta takip edilmiş olup,  88.789 ev ziyareti gerçekleştirilmiştir. 55 yaş ve üzeri aşı olmak isteyen Evde sağlığa kayıtlı hastalara 6565 doz Covid-19 aşısı yapıldı. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi evde bakım ekipleriyle de koordineli olarak hastalarımıza sağlık hizmetlerinin yanı sıra saç-sakal kesimi, banyo, ev temizliği gibi sosyal hizmetler verilmesine de katkı sağlıyoruz. Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay arasında gerçekleştirilen protokol kapsamında ise bazı ihtiyaç sahibi ailelere gerekli sosyal yardımlar gerçekleştirildi. Başta Sağlık Bakanlığımız ve Kocaeli Valiliğimiz olmak üzere bu güzel hizmetlerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Pehlevan, sağlık hizmeti vermenin huzuruyla evlerden ayrılan ekiplerin, hastaların dertlerini ve umutlarını da paylaştığını kaydetti.