Pehlevan’dan Milli Aşı Çalışmalarına Destek Çağrısı
13 Aralık 2021

Pehlevan’dan Milli Aşı Çalışmalarına Destek Çağrısı
2-Image 2021-12-13.jpeg1-Image 2021-12-13.jpeg

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, 18-59 yaş aralığında, Covid geçirmemiş ve iki doz Sinovac aşısı olmuş tüm sağlıklı vatandaşları faz 3 çalışmaları devam eden Coronavac (Sinovac) aşı çalışmalarına destek olmak için gönüllü olmaya davet etti.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) destekli ilk Türk aşısı olan “Türcovac”ın etkinliğini değerlendirmek ve acil kullanım onayı almak üzere planlanan çalışmalar Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülüyor. SARS-COV-2’ye karşı rapel (hatırlatma) aşılamasının etkinlik ve güvenliğini belirlemek için yürütülen çalışmalarda faz 3 aşamasına gelinmiş bulunmakta.

SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ederek aşı uygulama çalışmalarını yakından gözlemleyen İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan aşı araştırma ve klinik çalışmalarında gelinen nokta ve son durumla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Koronavirüse karşı geliştirilen milli aşının inaktif aşı olduğunu ve klinik çalışmaların 2 ayrı koldan yürütüldüğünü belirten Pehlevan “ Turcovac kolu çalışmalarına vatandaşlarımızın yoğun ilgisi olmuştur ve devam etmektedir, minnettarız. Turcovac aşısının kullanıma girebilmesi için gerekli, çalışmanın diğer kolu olan Coronavac (Sinovac) kolu için de 2 doz Sinovac aşısı olmuş rapel dozunu da Sinovac olmak isteyen; 18-59 yaş, Covid geçirmemiş vatandaşlarımızı çalışma kapsamına 3. doz Coronovaclarını (Sinovac) olmaya davet ediyoruz. İlgili şartları taşıyan ve milli aşı geliştirme çalışmalarına destek olmak isteyen tüm vatandaşlarımızı çalışmaların sürdürüldüğü merkezlerden olan SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurmaya bekliyoruz. Milli aşımızın geliştirilmesi, onaylanması ve kullanılması aşamalarında gönüllü olarak desteklerini esirgemeyen tüm değerli vatandaşlarımıza bilimsel çalışmalara sundukları katkılardan dolayı teşekkürlerimi ifade ediyorum” dedi.

#Turkovac #Sinovac #Destek #Gönüllü #Kocaeli #Pehlevan