Rahim Ağzı Kanseri Tarama Ve Aşı İle Kesin Olarak Önlenebilir
17 Ocak 2022

Rahim Ağzı Kanseri Tarama Ve Aşı İle Kesin Olarak Önlenebilir
1- Image 2022-01-17 at 10.39.29.jpeg

SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Harika Yumru Çeliksoy 1-31 Ocak Serviks Farkındalık Ayı kapsamında hastalığa dikkat çekerek bilgilendirmelerde bulundu.

Serviks (Rahim ağzı) kanserinin 30 yaş üstündeki kadınlarda, 5 senede bir yapılacak basit ve etkili tarama yöntemleri yüzde yüz önlenebildiğine dikkat çeken Dr. Çeliksoy “Hastalığa yakalandıktan sonra kanser tedavisi gibi yıkıcı bir süreci yaşamaktansa, basit tarama yöntemi ve aşılama ile bu kanseri oluşmadan yok etmek mümkün. Bu nedenle 30 yaş üstündeki tüm kadınlar, 5 senede bir KETEM’lere başvurarak taramalarını yaptırmalılar. Yine hastalığa karşı HPV aşısı mevcut olup, özellikle 9-26 yaş arasındaki tüm kadınlara aşılanmalarını önermekteyiz” diye konuştu.

Serviks kanserinin kadınlarda izlenen en sık 4. kanser türü olduğuna dikkat çeken Dr. Çeliksoy “Hastalığın altında yatan en önemli sebep HPV (insan papilloma virüsü) isimli virüstür. Bu virüsün 200’den fazla tipi olmakla beraber, her tipi kanser oluşumuna neden olmaz. Kanser açısından en riskli tipleri tarama ile belirlenmektedir. Bu sayede HPV virüsü tespit edilen hastalar jinekolojik onkoloğa yönlendirilerek gerekli durumlarda kolposkopi işlemi yapılmaktadır. Böylece, öncü lezyonlar erkenden teşhis ve tedavi edilerek kanserin ilerlemeden önüne geçilmiş olur” dedi.

Dr. Çeliksoy rutin tarama dönemleri dışında anormal vajinal kanama, kötü kokulu akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetleri mevcut olan kadınların hiç vakit kaybetmeden en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir merkeze başvurması gerektiğini vurguladı.

Kocaeli’de kararlılıkla sürdürülen pandemi ile mücadele çalışmalarının yanı sıra diğer sağlık hizmetlerinin de eksiksiz olarak yürütüldüğünü belirten Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan ise “İlimizdeki 30-65 yaş arası kadınları Rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arası kadınları Meme kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkekleri Kalın bağırsak kanseri için ücretsiz taramalarını yaptırmak üzere KETEM'lere davet ediyorum. Sağlığınız için taramalarınızı ihmal etmeyin. Erken teşhis hayat kurtarır. ” diye konuştu.

Görseller
  • 2- Image 2022-01-17 at 11.08.00.jpeg
  • 3- Image 2022-01-17 at 11.08.11.jpeg
Video