Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
12 Ekim 2023

Önlenebilir körlük ve görme kusurları konusuna küresel anlamda dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için her yıl Ekim ayının ikinci perşembe günü Dünya Görme Günü isimlendirilmektedir.

Kocaeli Şehir Hastanesinde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Özkan 12 Ekim Dünya Görme Günü nedeniyle önemli bilgilendirmelerde bulundu.

  • Dr. Mahmut özkan.jpg

UZM. DR. ÖZKAN ‘’EN ÇOK KARŞILAŞILAN PROBLEM GÖZDE KIRMA RAHATSIZLIĞIDIR’’

Dr. Özkan, “Dünya Sağlık Örgütüne göre küresel olarak 1 milyar insanın önlenebilecek veya henüz çözülmemiş bir görme bozukluğu vardır. Bu 1 milyar insanın sahip olduğu sorunlara bakıldığında, 123,7 milyon insanın mustarip olduğu gözde kırma kusuru ilk sırayı almaktadır. Ayrıca 65,2 milyon kişinin katarakt, 6,9 milyon kişinin glokom, 4,2 milyon kişinin korneal opasiteler, 3 milyon kişinin diyabetik retinopati, 2 milyon kişi ise trahom nedeniyle görme sorunu yaşamaktadır” dedi.

DR. ÖZKAN “GÖRME BOZUKLUĞU GENELLİKLE İLERİ YAŞ PROBLEMİDİR’’

Bunlara ek olarak yaşlılığın neden olduğu sebeplerle yaklaşık 826 milyon kişinin yakın ve uzak mesafeyi görme bozukluğu yaşadığını söyleyen ve nüfusun giderek çoğalması ile görme bozukluğuna sahip insan sayısının daha da artmasının öngörüldüğünü ifade eden Dr. Özkan, “Yaşam boyu göz rahatsızlıkları ve görme bozukluğu ile ilişkili tüm ihtiyaçları karşılamak için göz sağlığının teşviki, hastalıkların erken dönemde önlenmesi, önlenemeyenlerin ise tedavisi ve rehabilitasyonu için etkili müdahaleler yapılabilmektedir. Bu müdahalelerden bazıları oldukça pratiktir ve bu sebeple tedavilerden kaçınılmaması gerekir. Çocuklarda sık görülen görme kusurlarına yönelik tarama çalışmaları da bu programlar içindedir. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından yenidoğanlar, okul öncesi dönemde yer alan çocuklar ve ilköğretim 1. sınıfa devam eden çocuklara yönelik görme tarama programları yürütülmektedir.” dedi.

Görmenin, normal gelişimi engelleyecek risk etmenlerini saptamak, yetersiz görmesi olan bebek ve çocuklara erken dönemde tanı koymak ve tedavi etmek amacıyla tarama yapılmakta olduğunu belirten Özkan çocuklarda yapılan görme taramaları ile teşhisi konulabilen hastalıkların ; şaşılık, kırma kusurları, katarakt ya da göz tembelliği olduğunu söyledi.

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Nedir?

Dr. Özkan en sık karşılaşılan göz rahatsızlıklarından biri olan göz tembelliği konusunda “Gözlerde veya görme yollarında bilinen bir sorun olmamasına rağmen, görme keskinliğindeki azalmadır. Göz tembelliği, her iki gözde de görülebilir ve görmez azlığına neden olabilir” dedi.

DR. ÖZKAN ‘’GÖZ TEMBELLİĞİNDE 0 – 7 YAŞ RİSK GRUBUDUR’’

Görme gelişimi için önemli olan 0-7 yaş grubundaki çocukların risk altında olduğunu belirten Dr. Özkan “Göz tembelliği bu dönemde gelişebilir. Göz tembelliği, tanı konduğunda tedavisi mümkün bir görme problemidir. Bu nedenle okul öncesi yaşta görme tarama programları çok önemlidir” dedi.

Dr. Özkan, bu durumdan zarar görmemek adına temkinli olunması gerektiğini vurgularken “Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımak, tedavi etmek için 36-48 aylık çocuklara ve okul çağı çocuklara (ilkokul 1. sınıflara) Görme Taraması Programı başlatılmıştır. Bu nedenle anne-babalara, çocuklarının görme taramalarını yaptırmaları amacıyla aile hekimine başvurmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

TARAMA KİMLERE YAPILIR?

Tarama işlemlerinin kimlere uygulanabileceği konusuna da açıklık getiren Özkan, “0-3 ay bebekler, 36-48 aylık çocuklarda ve ilkokul 1. sınıflarda görme taraması yapılması gereklidir’’ şeklinde konuştu.

GÖZ SAĞLIMIZ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Yapılması gereken şeylerin tam anlaşılabilmesi adına maddeler halinde sıralama yapmanın önemli olacağını düşündüğünü dile getiren Özkan o maddeleri şöyle sıraladı.

• Göz hastalıklarını önle (Prevent): Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenerek birçok göz hastalığı önlenebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı alışkanlıklar edinmekle ilişkilidir,

• Gözlerini, göz sağlığını koru (Protect): Gözleri korumak ve onlara bakmak son derece önemlidir. Göz için risk skalası geniştir; şiddetli güneş ışığına doğrudan maruz kalım, işyeri kazaları, evlerde uzun süre ekranlara maruz kalmak vb.

• Düzenli göz muayenesi ol (Preserve): Düzenli aralıklarla kapsamlı göz muayenesi randevusu alınmalıdır. Kapsamlı bir göz muayenesi; göz doktorunun risk faktörlerini anlamak için ayrıntılı bir tıbbi öykü alması, aile öyküsü alması ve ardından göz muayenesi yapmasını içermektedir.

• Göz sağlığına ve muayenesine öncelik ver (Prioritize): Göz muayeneleri rutin tıbbi muayenelerin bir parçası olmalıdır.

Dr. Özkan açıklamalarının sonunda ise “Göz sağlığına öncelik verilmeli ve ‘Gözlerini Sev’ bir yaşam misyonu olarak kabul edilmelidir. Bu konunun önemi hakkında bireylerden başlanarak toplumsal bir farkındalık oluşturulmalıdır.’’ sözlerine yer verdi.

Özkan, belirtilen hususlara dikkat edilmesi durumunda göz hastalıklarının oransal anlamda kayda değer bir düşüş olmasının önünü açacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.