Kriterleri Karşılayan Fabrikaya “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" Ünvanı Verildi
19 Aralık 2023


  • r
  • r
  • w
  • d
  • e
  • x
  • e
  • a

Kriterleri Karşılayan Fabrikaya “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" Ünvanı Verildi
Ford Otomotiv Sanayi A. Ş. Gölcük Fabrikası Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" Unvanı Almaya Hak Kazandı.
Sağlık Bakanlığımız, günümüzde önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alan kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet, KOAH ve kanser gibi hastalıklarla mücadele amacıyla geçtiğimiz yıllarda “Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" isimli projeyi hayata geçirdi.
Program kapsamında, beslenme ve fiziksel aktivite gibi alanlarda, davranış değişikliği sağlayarak, sağlıklı, güvenli ve üretken bir işyeri ortamı oluşturan işyerlerine İl Sağlık Müdürlükleri aracılığıyla belgeleri verilmekte.
Bu önemli projeye destek veren kuruluşlardan biri de Ford Otomotiv Sanayi A. Ş. Gölcük Fabrikası oldu.
Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarıyla topluma yarar sağlamayı hedefleyen Ford Otomotiv Sanayi A. Ş. Gölcük Fabrikası, örnek proje kapsamında çalışmalarına hızla başladı ve belirlenen kriterleri karşıladı. İl Sağlık Müdürlüğü denetim ekiplerimiz tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ilgili kuruluş, "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" unvanı almaya hak kazandı.
Kazanılan unvan kapsamında düzenlenen belge takdim törenine, Kocaeli İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Yüksel Pehlevan, Müdürlüğümüz idarecileri, fabrika yetkilileri, hekimler, diyetisyenler ve ilgili sağlık personelleri katılım sağladı.
Törende konuşan İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Yüksel Pehlevan “Sağlıklı birey, sağlıklı toplumu oluşturur; sağlıklı çalışanlar ise ülkemize daha fazla gelir kazandırılmasına vesile olur. Sağlıklı beslenme kurumsal çalışmalara ve şirketlere yayılması gereken çok önemli bir konu. Bedenen ve ruhen sağlıklı olmak iş veriminin yanı sıra aidiyet duygusunu arttırmakta. Bu nedenle işyerlerinde sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi önem arz ediyor. Bu tarz projeler hem çalışan sağlığına hem de verimliliğine katkı sağlıyor. Tamamen gönüllülük esasına bağlı olan bu önemli projeye katılımlarından ve misafirperverliklerinden dolayı Gölcük Ford fabrikasına ve değerli yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bu başarınız diğer kurum ve işletmelere örnek olacak ve projeye ilgiyi arttıracaktır. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkürler ediyor, belgenin işletmemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından fabrika yetkililerine İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Yüksel Pehlevan tarafından "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İşyeri" belgesi takdim edildi. Fabrika yetkilileri tarafından ise projeye sunduğu desteklerden dolayı İl Sağlık Müdürümüze plaket takdiminde bulunuldu.
Belgeyi almaya hak kazanan iş yerlerinin isimleri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan Program sayfasında duyurulmakta.