Sağlık Müdürlüğünden El Yıkama Uyarısı
14 Ocak 2020

Kış aylarında ani hava değişimlerine bağlı solunum yolu hastalıkları, yaz aylarında da gastroenterit ve benzeri mide barsak hastalıkları diğer mevsimlere göre daha fazla görülüyor. Başta hijyen tedbirleri olmak üzere bazı önlemler alındığında mevsimsel artışların önüne geçilebiliyor. Kişisel yakın temas tedbirlerinden sonra söz konusu  hijyen tedbirlerinin başında “EL YIKAMA”  geliyor. 

  • El Hijyeni Bilboard 1.jpg
  • Afiş 1.jpg
  • Afiş 3..jpg
  • Afiş 2.jpg
  • El Yıkama Görsel Afişi Okullar İçin.jpg
  • El Yıkama Görsel Afişi.jpg

EL YIKAMA, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında, yine ishal ve mide barsak enfeksiyonlarında etken olan zararlı mikroorganizmaların bulaşmasını önlemek için en basit ve en etkili yöntem olup kış ve yaz aylarında özellikle dikkat edilmesi, sık sık el yıkama alışkanlığının toplumda yaygınlaşması gerekiyor. Özellikle okullarda, işyerlerinde ve toplu çalışma mekanlarında farkındalık eğitimleri, afiş, broşür çalışmaları yapılması gerekiyor.

ETKİLİ VE EN KOLAY YÖNTEM

Uzmanlar, etkin bir el hijyeninin doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabildiğini belirtiyor. Yemek hazırlamadan önce, yemekten önce ve sonra, tuvalet sonrası, çocukların altını değiştirdikten sonra, özellikle kırmızı et, tavuk, balık, yumurta  gibi pişmemiş gıdalara temas sonrası, çevrede hapşıran, öksüren kişilerin varlığında, bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra, toplu taşıma araçlarına bindikten sonra, para alış verişi, kedi, köpek ve diğer hayvan temaslarından sonra kısacası riskli her durumdan önce ve sonra ellerin mutlaka doğru şekilde yıkanması gerekiyor.

ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLMELİ

Sağlık açısından el yıkamayı alışkanlık haline getirmek çok önemli. Ellerimiz temiz görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazit yumurtaları gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabiliyor. Günlük yaşantımızda ellerimiz çevre ile sürekli temas halinde olduğu için çok fazla mikroorganizma barındırıyor. Ellerin sürekli ağza ve buruna götürülmesi de yapılmaması gereken alışkanlıklardan. 

ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ?

Ø  Ellerinizi ılık veya dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile ıslatın ve sabunu ellerimizin bütün yüzeylerine dağıtarak iyice köpürtün.

Ø  Ellerinizin her yerini (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri) en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın.

Ø  Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın.

Ø  Özellikle halka açık yerlerde tek kullanımlık havlu kağıt ile ellerinizi kurulayın.

Ø  Ellerinizi kurutmak için kullandığınız kağıt havluyu musluğu kapatmak için kullanın ve çöp kutusuna atın.